Bądź na bieżąco,

zapisz się na newsletter

nie teraz nie, dziękuję

tel. 81 532 43 98

kom. 695 945 243

e-mail: kontakt@verus.lublin.pl

Kontakt

Udostępnij na facebook.com

Pieczęć lakowa

W odróżnieniu od pieczątek wykonywanych w gumie grawerskiej, technologii polimerowej lub  flesh, których zadaniem jest pozostawienie odcisku najczęściej na papierze lub innym podłożu, pieczęć służy do pozostawienia trwałego znaku za pomocą stempla metalowego w laku lub wosku.

Historia jej  sięga bardzo odległych czasów mimo to jej funkcja nie uległa zmianie.

Za pomocą pieczęci zabezpiecza się pisma lub przesyłki o szczególnym znaczeniu.

Często spełnia ona też funkcję dekoracyjną będąc odciskana na dyplomach pamiątkowych, certyfikatach jakości, gratulacjach czy zaproszeniach ślubnych.

Współczesny tłok pieczętny zwany stemplem lub tympariuszem wykonany jest z metalu. Najczęściej jest to mosiądz choć bywają tłoki aluminiowe lub stalowe. Tekst i grafika na tłoku wygrawerowana jest za pomocą lasera fibrowego, precyzyjnego plotera CNC, rzadziej metodą trawienia.

Szeroko stosowaną współcześnie odmianą pieczęci jest referentka. Służy ona do zabezpieczania pomieszczeńw których przechowywane są tajne dokumenty, kas pancernych, sejfów, szaf w których przechowuje się ważne dokumenty czy worków bankowych. Szerokie zastosowanie znajduję w policji i Straży Granicznej.

Jeszcze do niedawna za ich pomocą w aptekach pieczętowano drogie leki lub te wykonane na zamówienie dla ważnych osób. Referentki wykonuje się przeważnie z mosiądzu czasem też z aluminium przy pomocy takich samych urządzeń co pieczęcie. Materiałem służącym do odciśnięcia jest lak, wosk, modelina lub plastelina.

Rozgrzaną referentką można znakować skórę lub drewno. Typowa ich średnica oscyluje wokół 20 mm. Zarówno referentki jak i stemple lakowe mogą być grawerowane w głąb wtedy ich odbicie jest wypukłe albo na wyskok kiedy to odbicie ma formę wklęsłą. Na referentkach oprócz tekstu, numeru identyfikacyjnego umieszcza się często grafikę np. logo użytkownika