Bądź na bieżąco,

zapisz się na newsletter

nie teraz nie, dziękuję

tel. 81 532 43 98

kom. 695 945 243

e-mail: kontakt@verus.lublin.pl

Kontakt

Udostępnij na facebook.com

Sucha pieczęć

Jednym z najskuteczniejszych  sposobów potwierdzających autentyczność dokumentów oraz zabezpieczających je przed fałszerstwem jest odciśnięcie na nim suchego stempla. Sucha pieczęć odciśnięta w papierze zmieniając jego strukturę i tworząc trójwymiarową odbitkę  jest praktycznie nie do podrobienia nie pozostawia też śladu na dokumentach skanowanych czy kserowanych.

Za ich pomocą oznakować można powlekane papiery kredowe na których tradycyjna pieczątka tuszowa zostanie rozmyta.  Mogą być odciśnięte zarówno na cienkim papierze, na kartonie o gramaturze do 250 g. na skórze jak i innych miękkich materiałach. Sucha pieczęć pozostawia odbicie dwustronne, na awersie jest to odcisk właściwy natomiast na stronie odwrotnej odbicie lustrzane.

Istotną zaletą pieczęci suchych jest też brak jakichkolwiek materiałów eksploatacyjnych w procesie ich wieloletniego użytkowanie oraz łatwość obsługi.

Współcześnie suche stemple wykonuje się najczęściej za pomocą graweru laserowego w specjalnie do tego celu stworzonym materiale. Jest nim polioksymetylen czyli polimer należący do grupy termoplastrów.

Cechuje się on dużą odpornością na ścieranie, wysoką temperaturę, posiada odpowiednią sztywność przy jednoczesnej termoplastyczności. Grawer laserowy umożliwia umieszczenie na suchym stemplu oprócz tekstu również dowolnej grafiki w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Do znakowania materiałów twardszych np. cienkiego aluminium stosuje się stemple grawerowane laserami fibrowymi lub grawerkami CNC  w metalach kolorowych a nawet w stali.

Suchy stempel składa się z matrycy ( wypukłej) i patrycy (wklęsłej) umieszczonych w prasce ręcznej lub zaopatrzonej w dźwignię.

W górnej części praski umieszczona jest patryca zaś stempel wypukły w części dolnej.

Wykonane profesjonalnie suche pieczęcie nie tylko zabezpieczają dokument przed nieuprawnionym kopiowaniem ale również podnoszą jego rangę. Dlatego też doskonale sprawdzają się przy stemplowaniu świadectw, certyfikatów, dyplomów umów handlowych ale też faktur. Zaopatrzyć w nie można bardzo różnorodną korespondencję niekoniecznie o charakterze urzędowym.

Sprawdzają się jako znaki identyfikacyjne na kopertach, zaproszeniach można je odciskać na wizytówkach stosowane są jako ex libris.

W Polsce stale wzrasta zainteresowanie suchymi pieczęciami, których używanie w krajach Europy zachodniej od lat 50 XX wieku  przeżywa swój renesans  wieku ostatnio się bardzo popularne.